Çocuk ve Ergen Terapisi


Psikolog Aysel Yıldırım > Blog

Çocuk ve Ergen Terapisi

  • Çocuğunuz ile birlikte ortak bir iletişim dili yakalamakta güçlük mü yaşıyorsunuz
  • Çocuğunuz size ya da bir başkasına duygularını açmakta güçlük mü yaşıyor.
  • Ergenliğe geçiş dönemi psikolojik ve fiziksel değişimlere uyum problemleri mi çekmekte
  • Çocuğunuz online oyun bağımlılığı ya da farklı elektronik ortamlarda çok fazla zaman mı geçiriyor.
  • Çocuğunuz arkadaşları ile uyum problemleri mi yaşıyor
  • Çocuğunuz sosyal kaygı problemleri , derslerden uzaklaşma ve aşırı saldırgan iletişim yollarını mı deniyor.

Yardımcı Olabilirim

Kısaca doğrudan çocuğunuz ile kurmak istediğiniz iletişimde sorunlar ya da çocuğun kendine karşı uyguladığı yıkıcı uyumsuz davranışlar Çocuk/Ergen terapisinin çalışma konularındandır. Çocuğunuz ile yaşadığınız ve çocuğunuzun yaşadığı tüm problemeler için destek alabilirsiniz.

Bazen anne babalar için çocuklarını terapiye getirme fikri zor olabiliyor. Çocuk ve ergen açısından damgalayıcı kültürel yaklaşım tarzı bakımından soğuk bakılırken, ebeveynler de anne baba olmakta başarısız şekilde  görülmekten çekinirler. .

Çocuk ve ergen bireyler ihtiyaç duyduklarında her zaman yardım isteyemeyebilirler. Fiziksel olarak kendilerini iyi hissetmediklerinde onları doktora götürerek sevginizi gösterdiğiniz gibi, aynı sevgiyi onların psikolojik veya duygusal sorunlarına yardımcı olması için çocuğunuza eğitimli bir terapist bularak da gösterebilirsiniz.

Çocuğunuzu mutsuzluk içinde görmek, onunla iletişim kurmakta güçlük çekmek veya diğer ebeveynlik sorunları siz ebeveynleri strese sokabilir ve genel olarak tüm aileyi zorlayabilir. Çocukluk dönemi yılları birçok aşamadan geçer ve ergenlik yılları doğal olarak çalkantılı geçer, bu aşamalar kaygı, kafa karışıklığı ve baskı daha çok tetikleyebilir.

Ergenlik dönemi özerklik ve bağımsızlık arasında bir mücadele oluşturur. Çocuklar ve ergenler kendi kendine yetmek ister, ancak bunu başarmak için gerekli tüm becerilere henüz sahip değildir. Çocuğunuzun hayatının üzerine şekillendiği bu yıllar onun yetişkinlik dönemi boyunca yaşayacağı sıkıntıların bir provasıdır adeta. Ailelerden sıklıkla duyduğum “Çocuğum doğru davranmıyor” ya da “ Anlaşamıyoruz”. Kullanmış olduğum tamamlayıcı yaklaşım ve teknikleri ile birlikte değişimi engelleyebilecek davranışlarına çözüm sağlıyorum. Sorunları çözmek için kullanmış olduğum stratejik ve bilişsel teknikler ile çocuğunuzda görmüş olduğunuz olumlu değişimler aile içerisinde yaşamış olduğunuz diğer problemlerin de beraberinde çözülmesini sağlayacaktır.

Çocuğunuzun davranışlarını daha iyi anlamanıza ve onun hayattaki sorunlara karşı dayanıklığını, özgüvenini, akademik başarısını genel olarak sağlık ve duygusal gelişimini geliştirmenin yollarını sunmaya ve size yardımcı olmaya hazırım.


Popular Services

Get appointment