İlişkinizde Önce Kendi Üzerinizde Çalışmak  

İster ilişkinizin birinci ayında olun ister evliliğinizin onuncu yılını kutluyor olun, ilişkinizi güçlendirmek hepinizin ortak isteği.  Bu her çift için farklı görünse de mutlu ve sağlıklı şekilde ilerleyen bir birlikteliği sürdürmek için uygulamanızı tavsiye ettiğim birkaç şey var.  

Bir birlikteliği oluşturan iki kişiden bahsediyorsak; ilişkinin ilerleyişi se bu iki kişinin gelişimi ile paralel olacaktır. İlişkinizin daha renkli olmasını istiyorsanız önce kendinize renk katmanız gerekir. Sağlıklı ve uzun süreli devam eden bir ilişki, partnerlerin kendilerini ve bununla birlikte ilişkilerinin en iyi versiyonlarını bulması ile ilişkilidir.  Her gün kendiniz ve ilişkinizin en iyi halini var etmeye çabaladığınızda hem kendinizin hem de ilişkinizin karşılaşabileceği zorluklarla yüzleşmek için daha donanımlı olursunuz. 

Peki hem çift olarak hem de ayrı ayrı nasıl kendinizin en iyi versiyonuna dönüşebilirsiniz. Spoiler uyarısı: Düşündüğünüzden daha basit olabilir.   

Kendinizi Anlayın 

Bir ilişki üzerinde herhangi bir çalışma yapmadan önce, her bir partnerin kendisi, partneri ve bir bütün olarak ilişki  için mümkün olan en iyi şekilde kendini göstermesi için kendi içine bakması gerekir. “İnsanlar her zaman [mutluluğun anahtarının] iletişim olduğunu söylemek isterler, ancak iyi iletişim partnerinize ve ilişkiye nasıl baktığınızı bilmek ve tanımak ile başlar. .Bu, günlük kendinizin en iyi versiyonu olmak için düşünceleriniz ve eylemleriniz için sorumluluk almayı ve kişisel çalışmanızı (ya kendi başınıza ya da bir terapistle) yapmayı gerektirir.  

Nasıl Tartıştığına Bak 

Herhangi bir ilişki içinde tartışmak kaçınılmaz olabiliyor özellikle de uzun vadeli iseniz. Tartışmalarınızda kazanmak için savaşamayacağınız veya kurban rolünü oynamak için savaşmayacağınız şekilde iletişim kurmaya çalışın. Bunu şöyle çerçeveleyebiliriz: Sürekli kavga eden çiftler, aralarında, bir partnerin galip, diğerinin mağlup olduğu, üstünlük ve rekabet üzerine kurulu bir ilişki kültürü inşa ediyorlar. Ancak eğer zorlu zamanlarda bile birbirlerine daha yakın hissetmek istiyorsanız nihayetinde hedeflerinizin aynı olduğunu düşünmeli ve buna göre hareket etmelisiniz. Uzun süreli beraberlikleri hedefleyen ilişkilerde tartışmalarda bir kazananın olmayacağı, eğer skor tutar gibi galibin var olacağını düşünülürse ilişkilerde toplamın hep sıfır olduğunu bilmek gerek. Partneriniz kazandıysa siz de kaybetmiş olursunuz. 

Sağlıklı Alışkanlıklar Oluşturun 

İyi alışkanlıklar kendinizle ve eşinizle olan ilişkinizi içerir. Partnerler  içinde her iki eş de kendi başlarına ve birlikte sağlıklı alışkanlıklar oluşturmak için çalışırsa, bu her iki kişi için de mutlu bir beraberliği yaratabilir. Sorunlar ortaya çıkana kadar çift danışmanlığına gitmek gerekli değil gibi görünse de daha büyük sorunlar ortaya çıkmadan önce bir ilişki terapisti aramanın ortaklar olarak alışkanlık oluşturmaya çalışmak için harika bir yol olabileceğini söyleyebilirim. Bir ilişki terapisi ile birlikte, ilişkide var olan sağlıksız noktaları belirleyebilir belirlemek ve bunlarla mücadele etmek gibi sağlıklı alışkanlıklar geliştirmenize yardımcı olabilir, bu da yalnızca ilişkinizin uzun ömürlü olmasını sağlar.  

Sorumluluk almak 

Söz konusu olduğunda sağlıklı ve uzun ömürlü bir ilişki için en büyük tavsiye oldukça basit: Sorumluluk al. “Bu, birkaç kişinin almak istediği ilaç ama tüm farkı yaratan o ilaç. Gerçekten olgun bir ilişkinin işareti, her iki partnerin de eksikliklerini gördükleri ve nerede yanlış yaptıklarını bildikleri ve bunu sahiplenmekten korkmadıkları ilişkidir.