İntihar ve İntihar Düşünceleri Hakkında Konuşmak

İntihar ve İntihar Düşünceleri Hakkında Konuşmak

Birçok kişi için intihar düşüncesi ve öz kıyım hakkında düşündüğümüzde genellikle bir yetişkinin bir dereceye kadar hayatını sürdürmüş birçok olumsuz deneyimden sonra böyle bir olumsu ruh haline bürünmüş olabileceğini düşünürüz.

İntihara düşüncesi ne yazık ki günümüz dünyasında gençlerde ve ergenlik dönemindeki çocuklarda artış göstermiştir. Özellikle ekonomik koşulların getirdiği toplumsal kollektif bilincin oluşturduğu geleceğe yönelik olumsuz beklentiler, sınav stresi gibi gerek sosyal gerek bireysel anlamda karşılaşılan problemlerin yarattığı; depresyon, kaygı, umutsuzluk gibi semptom ve patolojik durumlar intiharın başlıca sebepleri arasında sayılabilir.

Bu nedenle toplumsal olarak intihar riskinin var olduğu yaş grubunun odağını değiştirerek alınabilecek önlemlerin de doğru şekilde yapılmasını sağlayabiliriz. Odak noktamızı hayatlarındaki olumsuz gelişmelerden ve var olan problemlerin suçlusu olarak kendilerini gören genç çocuklara dikkat etmemizi ve üzerlerinde hissettikleri baskıları azaltmamızı ve nasıl kontrol edeceklerini bilmedikleri olumsuz duyguları gerektiği noktalarda profesyonel destek alınarak yardımcı olunabileceği bilinmelidir.  

İntihar acı bir öz kıyım olmanın yanında, ardında birçok soruyu cevapsız bırakan, çaresizliğin acısının yanı sıra görünürde bir sebep olmadan kaybedilen bir hayatın kederini bırakan bir durum. İntihar çoğu kişi için kolayca ve hızlı bir şekilde hakkında konuşulamayan bir tabu haline gelmiş bir konu, bu yüzden intihar düşüncesinin konuşulması ve buna buna yönelik gerek ailenin içerisinde olması gereken aile terapileri ve bireysel terapiler ile bu sorunun üstesinden gelebiliriz.  Gücünün çoğunu onlarla yüzleşme korkumuzdan alan “intihar” yatağın altındaki canavar gibi birçok kişinin konuşmaya korktuğu bakmaya cesaret edemediği bir olgu halinde.

İntihar toplumsal bir sorundur sadece bireyi ve ailesini etkileyen bir durumdan öte hepimizin ortak problemidir. Çağımızın en büyük sorumluluğu kendimizi tanıma ve ruhumuzun anlam arayışını keşfetmektir. İntihar temelinde derin umutsuzluk hali hakimdir. Çevrenizde bu ruh halinde olan biri ya da bizzat bu şekilde hissettiğiniz durumdaysanız yapabileceğiniz en temel şeyler sosyal olarak destek alabileceğiniz kişiler ile birlikte olmak ve profesyonel şekilde terapi almak olacaktır.