Çocuğunuzdaki Sınav Stresini Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Genel olarak, psikolojik sağlamlık  öğrencilerin sınavlarla başa çıkma ve ellerinden gelenin en iyisini yapma becerileri üzerinde önemli bir etkisi olabileceği açıktır. Okulların ve eğitimcilerin, öğrencilerin ruh sağlıklarını yönetmelerine ve sınav baskısını azaltmalarına yardımcı olacak destek ve kaynakları sağlaması kadar, ebeveynler ve bir bütün olarak toplumun da gençlerin ruh sağlığına ve esenliğine öncelik vermesi ve bunlara yatırım yapması önemlidir.

İşte sınav günleri ve son teslim tarihleri öncesinde değerlendirebileceğiniz bazı yararlı fikirler;

1.       Düzenli molaları teşvik edin: Çocuğunuzun çalışma seansları sırasında düzenli molalar vermesi kaçınması için önemlidir. Bu onların rahatlamasına, şarj olmasına ve uzun vadede daha üretken olmasına yardımcı olacaktır.

2.       Sessiz ve rahat bir çalışma alanı sağlayın: Çocuğunuzun çalışmak için dikkat dağıtıcı unsurlardan uzak, sessiz, iyi aydınlatılmış bir alana sahip olduğundan emin olun.

3.       Bir çalışma planı oluşturun: Çocuğunuzun, sınavdan önce gerekli tüm konuları ele almasına izin veren bir çalışma planı oluşturmasına yardımcı olun.

4.       Sağlıklı atıştırmalıklar ve içecekler sunun: Çocuğunuza, çalışma seansları sırasında enerji ve su ihtiyacını karşılaması için sağlıklı atıştırmalıklar ve içecekler sağlayın. Aynı zamanda onlara onları düşündüğünüzü göstermenin incelikli bir yolu ve beyinlerini ve bedenlerini kendinize bakmayı teşvik eden o her zaman önemli mesajla beslemenin fiziksel yararıdır.

5.       Fiziksel aktiviteyi teşvik edin: Çocuğunuzu, yürüyüşe çıkmak veya hafif bir egzersiz yapmak gibi fiziksel aktiviteye katılmak için düzenli molalar vermeye teşvik edin. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek, Dengeli beslenerek, düzenli egzersiz yaparak ve yeterli uyku alarak çocuğunuzun sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmesini sağlamak. Bu, sınavları sırasında kendilerini daha enerjik ve odaklanmış hissetmelerine yardımcı olacaktır. Ve mümkün olduğunda, bunu onlar için modellemek ve onlarla birlikte bu işte yer almak yardımcı olur.

6.       Beklentileri yönetin: Çocuğunuza her şeyi bilmemenin sorun olmadığını ve mükemmele ulaşmak yerine ellerinden gelenin en iyisini yapmaya odaklanmaları gerektiğini hatırlatın. Ellerinden gelenin en iyisini yapmaları için onları cesaretlendirin ve başarılarını ve kazanımlarını özgün bir şekilde kabul ederek çabalarından gurur duymalarını sağlayın.

7.       Sakin bir ortam sağlayın: Çocuğunuzun çalışması için sakin ve sessiz bir ortam oluşturun. Bu, konsantre olmalarına ve stresi azaltmalarına yardımcı olacaktır. Bunlar, stresi azaltmalarına ve daha sakin ve daha merkezli hissetmelerine yardımcı olabilir.

8.       Gevşeme tekniklerini uygulayın: Stresi yönetmesine yardımcı olmak için çocuğunuzu derin nefes alma, meditasyon veya yoga gibi gevşeme tekniklerini uygulamaya teşvik edin.

9.       Son dakika ders çalışmaktan kaçının: Çocuğunuzu son dakika ders çalışmaktan kaçınması ve bunun yerine zaten çalışmış olduğu materyali gözden geçirmeye odaklanması için teşvik edin.

10.   Yeterince uyuduklarından emin olun: Çocuğunuzun yeterince uyuduğundan emin olun çünkü uykusuzluk stresi artırabilir ve performansını olumsuz etkileyebilir.

11.   Duygusal destek sunun: Son olarak, çocuğunuza duygusal destek sunun ve onu duygularını ve endişelerini dinlemeye ve kabul etmeye teşvik edin.

12.   Eğlenceli bir şeyler planlayın: Sonuçlardan bağımsız olarak, sınavları bittikten sonra çocuğunuzun dört gözle bekleyeceği eğlenceli bir şeyler planlayın. Bu onlara bir ödül duygusu verecek ve rahatlamalarına yardımcı olacaktır.

13.   Çaba sarf ettiklerini görüyorsanız, onlara söyleyin. Olumlu yansımalar gerçekten yardımcı olabilir “nasıl gittiğini bilmiyorum ama harcadığınız zamanı ve çabayı görebiliyorum ki bu gerçekten iyi 😊”. Bu teşekkür, ikiniz için de daha fazla faydalı tartışmaya kapı açabilir.

14.   Son olarak, eğer her şey yolunda gitmiyorsa, gerekirse destek alın. Çocuğunuz sınav stresiyle mücadele ediyorsa, okulundan veya profesyonel bir danışmandan destek alın. Çocuğunuzun başa çıkmasına yardımcı olmak için ek destek ve kaynaklar sağlayabilirler.